Stévia je rastlina s intenzívnou sladkou chuťou, ktorá sa na svete používa už od 16. storočia.
Rastlina je pôvodom z Paraguaja a Brazílie, ale v súčasnosti sa pestuje aj v Japonsku a Číne. Používa sa ako bezkalorické sladidlo a bylinný doplnok.
Stévia sa používa ako zdravá alternatíva pridaného cukru do mnohých jedál a nápojov.
Sladidlo si medzičasom získalo popularitu a pridáva sa do množstvo potravinových produktov na osladenie bez zbytočných kalórií navyše.
Fakty o stévii
- Stévia sa primárne pestuje v Brazílii, Paraguay, Japonsku a Číne.
- Prírodné sladidlo chutí 200 až 300-krát sladšie ako stolový cukor.
- Stéviu môžeme klasifikovať ako „nulovú kalóriu“.
- Existujú potenciálne prínosy pre zdravie ako alternatíva zdravého cukru pre ľudí s cukrovkou.
Čo je stévia
Stévia je huňatý ker, ktorý je súčasťou rodiny slnečnice. Existuje približne 150 druhov stévie.
Čína je v súčasnosti popredným vývozcom výrobkov zo stévie. Stevia sa však v súčasnosti vyrába v mnohých krajinách. Rastlina sa často dá kúpiť v záhradných centrách na domáce pestovanie.
Pretože je stévia približne 200 až 300-krát sladšia ako stolový cukor. Na zabezpečenie rovnakého množstva sladkosti ako iné bežné sladidlá zvyčajne vyžaduje asi 20 percent pôdy a oveľa menej vody.
Stévia obsahuje osem glykozidov. Jedná sa o sladké zložky izolované a purifikované z listov stévie. Medzi tieto glykozidy patria:
- steviozid
- rebaudiosidy A, C, D, E a F
- steviolbiozid
- dulkozid A
- steviozid a rebaudiozid A (reb A) sú najpočetnejším z týchto komponentov.
Pojem „stévia“ sa bude v celom tomto článku používať na označenie glykozidov steviolu a reb A.
Tieto sa extrahujú procesom zberu listov, potom sušením, extrakciou vodou a čistením. Surová stévia, spracovaný produkt pred vyčistením, má často horkú chuť a nepríjemnú vôňu, kým nie je bielený alebo odfarbený. Na spracovanie konečného extraktu zo stévie je potrebných zhruba 40 krokov.
Listy stévie obsahujú steviozid v rozmedzí koncentrácií až okolo 18 percent.
Možné zdravotné výhody
Ako alternatíva k sacharóze alebo stolovému cukru môže použitie stévie ako sladidla priniesť značné zdravotné výhody.
Stevia je v rámci FoodData Central (FDC) považovaná ako „bez kalórií“. Stévia neobsahuje striktne nulové kalórie, ale je výrazne menej kalorická ako sacharóza a dostatočne nízka na to, aby sa dala klasifikovať ako taká.
Zložky sladkej chuti v sladidlách stévia sa vyskytujú prirodzene. Táto vlastnosť môže byť prospešná pre ľudí, ktorí uprednostňujú potraviny a nápoje pochádzajúce z prírodných zdrojov. Nízky počet kalórií kvalifikuje stéviu ako zdravú alternatívu pre kontrolu cukrovky alebo chudnutie.
Niektoré z možných prínosov stévie pre zdravie:
1) Cukrovka
Výskum ukázal, že sladidlá stévie neprispievajú ku strave plnej kalórií ani sacharidov. Taktiež nepreukázali žiadny vplyv na glukózu v krvi alebo na inzulínovú odpoveď. Toto umožňuje ľuďom s cukrovkou jesť širšiu škálu jedál a dodržiavať program zdravého stravovania.
2) Kontrola hmotnosti
Stévia neobsahuje žiadny cukor a len veľmi málo kalórií. Môže byť súčasťou správne vyváženej stravy, ktorá pomáha znižovať príjem energie bez straty chuti.
3) Rakovina pankreasu
Stévia obsahuje veľa sterolov a antioxidačných zlúčenín, vrátane kaempferolu.
Štúdie zistili, že kaempferol môže znížiť riziko rakoviny pankreasu o 23 percent .
5) Detská strava
Potraviny a nápoje obsahujúce stéviu môžu hrať dôležitú úlohu pri znižovaní kalórií z nežiaducich sladidiel v strave detí.
V súčasnosti sú na trhu tisíce výrobkov obsahujúcich stéviu z prírodného zdroja, od šalátových dresingov, nápojov, až po sladké tyčinky. Táto dostupnosť umožňuje deťom pri prechode na stravu s nízkym obsahom cukru konzumovať sladké jedlá a nápoje bez pridaných kalórií.
Nadmerné cukry a kalórie súvisia s obezitou a kardiovaskulárnymi chorobami.
Ako používať stéviu ako náhradu cukru
Stévia sa môže použiť namiesto stolového cukru vo vašich obľúbených jedlách a nápojoch. Štipka prášku stévie sa rovná asi jednej čajovej lyžičke stolového cukru.
Medzi chutné spôsoby použitia stévie patria:
- v káve alebo čaji
- v domácej limonáde
- v ovsenej kaši
- v smoothie
- v jogurte
- v koláčoch a iných dezertoch
- v proteínovom prášku.