Hroznový cukor
Počuli ste už o hypoglykémii? Ide o nebezpečného strašiaka najmä diabetikov. Vedzte však, že môže potrápiť aj úplne zdravých konzumentov. O čo ide, aké sú príznaky hypoglykémie, ako proti nej účinne bojovať a ako postupovať v momente, keď sa nám už nepodarí vyhnúť sa jej?
Hypoglykémia znamená jediné – náhly pokles hladiny cukru v krvi pod spodnú hranicu normy. V takýchto momentoch začína telo vylučovať stresový hormón – adrenalín. Hypoglykémia je sprevádzaná nielen nervozitou, ale aj búšením srdca, zblednutím, celkovou slabosťou či pocitom náhleho hladu. Ak nepríde k zvýšeniu hladiny cukru v krvi, postihnutý človek môže mať problém s rečou, videním, dokonca môže prísť aj k strate vedomia. V prípade zdravých ľudí môže tento stav nastať po prijatí potravy bohatej na rýchle cukry. Tie síce rýchlo účinkujú, ale rovnako rýchlo sa odburávajú vo forme prudkého vylúčenia inzulínu. Telo na to pritom reagovať nestíha a nastáva stav známy ako idiopatický postprandiálny syndróm.
Najlepším spôsobom, ako sa pred hypoglykémiou chrániť, je prevencia. Účinným prostriedkom je pravidelný príjem sacharidov s nízkym glykemickým indexom. Neprehliadnite sladkosti bez cukru, zdravšiu alternatívu obľúbených sladkých pochúťok. Tie si môžete dopriať absolútne bez výčitiek svedomia. Navyše, vhodné sú pre diabetikov ale aj pre všetkých správnych maškrtníkov.